Протягом останніх років вишиванка хрестиком являється не просто національною гордістю та історичним надбанням, а й популярним світовим трендом, який підкорив модні подіуми далеко за межами України. А що ви знаєте про вишиванку окрім її теперішнього стильного статусу?

Отже, цікаві та незвичайні факти про улюблений національний одяг: Українська вишиванка – самобутній символ та оберіг українська вишиванка

У давнину вишивкою займались тільки жінки. Вважалось, що прикрашена орнаментом сорочка захищає від усього лихого. Саме тому візерунками оздоблювали рукава, коміри та низ сорочки – місця поруч із відкритим тілом. Немовлятам при народженні обов’язково дарували вишиванку, що мала оберігати від злих духів, а молоді дівчата до весілля вишивали сорочку своєму нареченому на довге та щасливе подружнє життя. Існувало навіть повір'я: якщо сорочка втратить свою білизну після прання, то чоловік “скочив у гречку”. Чоловіки, у свою чергу, довіряли прання своєї сорочки тільки коханій. Це було свідченням вірності.

Вишивка хрестиком має давню історію

Серед сотні відомих технік вишивання найпопулярнішими є гладь, вишивка хрестиком, мереження, бігунець та плетіння. Їх використовують сьогодні для оздоблення як національного, так і сучасного одягу.

орнамент української вишиванки

Вишивка хрестиком, як окреме мистецтво прикрашання одежі з’явилась дуже давно. Зустрічаються історичні згадки та знахідки, що вказують на популярність такої вишивки ще у скіфів та трипільців. Цікаво також те, що протягом багатьох століть значення символів та орнаменту втрачалось, але традиції їх використання в оздобленні одягу залишились практично без змін.

Українська вишиванка та тлумачення відомих орнаментів

За народними мотивами орнаменти вишивок поділяються на геометричні, рослинні та зооморфні(тваринні). Найпопулярнішими візерунками є геометричні: ромб, трикутник, шеврони, сварга, спіраль, ключ та хрест, кривий танець та рожечка (восьмипроменева зірка).

Ромб - символ сонця, родючості, жіночого та чоловічого начала, а трикутник уособлює 3 стихії - воду, вогонь і повітря (у християнстві - Святу трійцю). Шеврони - це з'єднанні трикутники, один із найдавніших символів, а сварга - оберіг родинного вогнища.

Вертикальна спіраль уособлювала воду, життєдайну силу, горизонтальна - землю та родючість. Ключ, що зображався як S-подібний символ, означав воду та урожай. Хрест символізував поєднання земного та небесного, гармонію 4-х стихій і виступав оберегом від зла.

Кривий танець, незважаючи на дивну назву, ніщо інше, як меандр, що символізував безкінечність та життєвий шлях. Рожечка, або восьмикутна зірка являється символом життя і зустрічається в орнаментах практично всіх українських регіонів.

Серед рослинних мотивів найчастіше вишивали зображення листя дубу, що символізують силу та міць, калини, як символа краси, маку, як символа родючості та китиць винограду, що здавна уособлюють добробут та сімейне життя. Також, до популярних орнаментів можна віднести троянди (символ кохання та молодості) та хміль (уособлення розквіту та розвитку). Окремо слід виділити берегиню, що символізує материнську силу та відновлення життя (виглядає, як невідома досі квітка, що має кілька бутонів).

Зображення тварин і птахів зустрічались рідше, проте в деяких регіонах теж були досить популярними. Найчастіше можна було побачити вишиту пару голубів. що символізують шлюб та сім'ю, павичів та ластівок, що за повір'ями приносили добрі звістки та радість.

Кожен регіон нашої держави, кожна область має свою унікальну та самобутню вишивку, тобто набір певних орнаментів, що характеризують саме місцевий колорит.

Проте, найоригінальнішою вишивкою вважають борщівську. Сорочка з таким оздобленням розшита лише чорними нитками. Виглядає ця вишивка хрестиком надзвичайно красиво, проте має сумну історію виникнення. Існує легенда, що коли турки і татари знищили у Борщеві (Тернопільська область) всіх чоловіків, жінки цього краю протягом кількох поколінь одягали чорно-білі вишиванки в знак скорботи.

На противагу борщівській вишивці існує вишивка "білим по білому", що теж виглядає красиво та вишукано. Техніка полягає в тому, що орнамент вишивають білими нитками на світлій тканині. Таким чином, створюється візуально об’ємний малюнок. Ця вишивка символізує чистоту та  духовність.

Українська вишиванка: звідки пішов тренд?

іван франко у вишиванціІван Франко одним із перших поєднав вишиванку із повсякденним одягом. “Каменяр” дуже любив національний колорит та одягав святкову вишиту сорочку під піджак. До речі, саме в такому образі Франко зображений на 20-гривневій купюрі. Отож, тепер ви точно знаєте, хто започаткував цей тренд.

Українська вишиванка на автомобілях

Популярні мотиви з вишиванок тепер можна побачити не лише на одязі. Поціновувачі етнічних мотивів прикрашають свої авто автовишиванками - спеціальними наклейками із зображенням вишитих орнаментів.

автовишиванка

Українська вишиванка: де придбати?

Як бачите, українська вишиванка - більше ніж красиво прикрашена сорочка. Це унікальний витвір народного мистецтва, що вдало поєднав минуле із теперішнім, красу та самобутність, стиль та національну атрибутику. Тим більше, що сучасна вишиванка хрестиком  - це оригінальне доповнення як повсякденного, так і святкового образу.

Якщо ви в пошуках саме такої речі, пропонуємо купити вишиванку в нашому інтернет магазині. Великий вибір та вишуканий дизайн, чудова вишивка - наші сорочки носять справжні красуні та красені.

Зберегти Зберегти Зберегти
Summary
Українська вишиванка
Article Name
Українська вишиванка
Description
Протягом останніх років вишиванка хрестиком являється не просто національною гордістю та історичним надбанням, а й популярним світовим трендом, який підкорив модні подіуми далеко за межами України.
Author
Publisher Name
Скиба
Publisher Logo